اجزا و متعلقات جرثقیل

گذشته از ساختمان اصلی جرثقیل و کارکرد مشترک آنها که در بیشتر انواع جرثقیل دارای مشابهت هایی است،  قطعات و اجزای تشکیل دهنده انواع جرثقیل ها به لحاظ شکل استفاده و پیکر بندی از جهاتی متفاوت است.

هر سازه مکانیکی شامل اجزایی است که ساختمان آن را تشکیل می دهند. جرثقیل نیز به عنوان یکی از ماشین آلات مهم در گروه ترابری دارای اجزای اصلی و جانبی مختلفی است که هریک نقش و عملکرد خاصی را بر عهده دارند. در ادامه به بررسی اجزا و متعلقات جرثقیل و نقش آنها خواهیم پرداخت.

در این نوشته بر آن شدیم تا برای آشنایی شما با اجزا و متعلقات جرثقیل، به معرفی ساختمان و بخش های اصلی جرثقیل های متحرک به عنوان یکی از کاربردی ترین و پر تیراژ ترین نوع از انواع جرثقیل ها بپردازیم.

کابین راننده:

بسته به مدل، سال ساخت و همچنین ظرفیت در یک جرثقیل موبایل، ممکن است بخش کابین راننده از اتاق فرمان یا کابین اپراتور جدا باشد و یا فقط دارای یک کابین اصلی باشد.

کابین اپراتور:

همان طور که گفته شد در برخی مدل های جرثقیل، کابین اپراتور یا اتاق فرمان جرثقیل که کار هدایت و مدیریت بوم جرثقیل و جابجایی اجسام از آنجا کنترل می شود ممکن است با کابین راننده یکی بوده و هدایت از طریق دستگاه لیور که در کنار صندلی راننده قرار دارد انجام شود ویا در انواع بزرگتر جرثقیل ممکن است کابین مستقلی برای اپراتور در نظر گرفته شده باشد.

بوم:

با نام های بازو یا تلسکوپ نیز نامیده میشود. بوم از اصلی ترین اجزا و متعلقات جرثقیل می باشد. بوم در واقع اهرم بلند فولادی است که به شکل خشک یا ثابت و یا به شکل خشابی و به کمک پمپ هیدرولیکی درون هم قرار می گیرند و نقش بازوی اصلی جرثقیل در جابجایی را دارد.

این مطلب را از دست ندهید
آشنایی با لیفتراک

زاویه سنج بوم:

سنسوری است که بسته به نوع و طول بوم جرثقیل در یک یا چند قسمت از بازوی اصلی نصب شده و زاویه بوم و انحراف احتمالی آن را کنترل می کند.

جک بالابر بوم:

جک هیدرولیکی است که در قسمت زیرین بوم قرار دارد و عمل بالا بردن و برافراشتن بوم را انجام می دهد.

جیب:

با نام جیم نیز مصطلح است. شامل بوم افزایشی و کوتاه تر در جرثقیل است که در امتداد بوم اصلی می تواند اضافه شود. مزیت افزایش دسترسی و بهبود عملکرد در جابجایی را در مواردی تامین می کند.

فلاپ:

قطعه ای مشابه جیب است که با اتصال قطعات فولادی در امتداد دکل ایجاد می شود و در افزایش توان باربری جرثقیل موثر است.

اجزا و متعلقات جرثقیل

قلاب اصلی:

هوک یا قلاب، قطعه فولادی برای گرفتن و بلند کردن بار می باشد که برای تقویت و افزایش ایمنی به ضامن قلاب و چند پولی داخلی مجهز می شود.

وینچ:

ساز و کاری مکانیکی است که توسط یک درام سیم پیچی شده و برای بالا کشیدن اجسام استفاده می شود. وینچ در جرثقیل ها برای افزایش ضریب ایمنی به سیستم کلاچ و ترمز مجهز می شود. وینچ از جمله اجزا و متعلقات جرثقیل است که ایمنی آن اهمیت فراوانی دارد.

جک تعادل:

جک های پایه یا تعادل با جدا کردن بدنه و لاستیک های جرثقیل از زمین علاوه بر افزایش پایداری و تعادل جرثقیل حین انجام کار موجب برداشتن فشار از روی چرخ ها نیز می شوند.

کفشک جک پایه:

بخش انتهایی جکهای تعادلی که در تماس با زمین قرار دارند و باید بر روی بستر محکم و همواری ثابت شوند.

این مطلب را از دست ندهید
اجاره جرثقیل 10 تن کفی

وزنه تعادل:

برای موازنه و ایجاد بالانس تعادلی در جرثقیل حین انجام کار موثر است. وزنه های تعادل به دلیل کارکرد بالانس کننده خود، در ساختمان هر جرثقیلی به عنوان بخشی از اجزا و متعلقات جرثقیل تعریف می شود.

سیستم ایمنی کامپیوتری:

مجموعه هوشمندی از سنسورها، جعبه کنترل اطلاعات و نمایشگر کامپیوتری است که وظیفه کنترل پارامترهای عملیاتی و حیاتی را برعهده دارد. سنجش و کنترل آیتم هایی نظیر سرعت باد، شعاع گردش بار، طول و زاویه دکل از جمله کنترل هایی است که توسط این بخش از اجزا و متعلقات جرثقیل صورت می پذیرد.

قطع کن حد بالای قلاب:

سنسوری است که در نوک دکل نصب می شود. وظیفه کنترل فاصله معین برای جلوگیری از  برخورد قلاب و پاره شدن سیم بکسل را دارد.

تانک روغن هیدرولیک:

مخزن روغن هیدرولیکی جرثقیل است که از طریق لوله های متصل به تانک روغن رسانی به بخش های مختلف را انجام می دهد.

سیستم سوینگ و چرخش کامل بوم:

این سیستم میتواند دو نوع مختلف داشته باشد که در نقطه اتصال بوم و بدنه قرار خواهد گرفت. در نوع اول که به دنده گردان معروف است، حرکت از طریق ساز و کار هیدرو موتور، گیربکس و اسلو رینگ انجام می شود. در نوع دوم که به شانه گردان یا کوزه گردان معروف است حرکت و چرخش از طریق سیستم جک و شانه انجام می شود.

لازم به ذکر است انواع دیگر جرثقیل از اجزایی بعضا متفاوت تشکیل می شوند. به عنوان نمونه در ساختمان تاور کرین ها علاوه بر برخی قسمت های مشترک که به آن اشاره کردیم، سایر اجزای اصلی را دکل، صفحه گردان، فلش، کن فلش، مهاری های جلو و عقب و شاری اوت تشکیل می دهند.