اجاره لیفتراک؛ سرعت در بارگیری

پیش از هر چیز بد نیست کمی درباره اجاره لیفتراک ، کاربردهای آن و انواع موجود از این دستگاه در بازار سخن به میان بیاوریم. لیفتراک وسیله نقلیه ای است که دو عدد شاخک در قسمت جلویی خود دارد. از آن برای گرفتن و بلند کردن اجسام به منظور جابجایی و بالا و پایین بردن بار استفاده می شود. لیفتراک دارای دکل و شاخک و چند قطعه الحاقی دیگر است، که هرکدام به منظوری خاص به بدنه دستگاه متصل می شوند.

جثه کوچک این وسیله در مقایسه با سایر ماشین آلات صنعتی موجب قدرت مانور و حرکت سریع در حین بارگیری و جابجایی اجسام میشود. این موضوع لیفتراک را علاوه بر کار در فضای آزاد، به بهترین گزینه برای بارگیری و جابجایی در محیط های بسته مانند انبارها و سوله های کارخانه ای تبدیل می نماید. به دلیل کاربردهای فراوان و امتیازات ویژه، تقاضای زیادی برای خرید و اجاره لیفتراک وجود دارد.

بررسی انواع لیفتراک از لحاظ سوخت مصرفی

موتور محرکه لیفتراک ها می تواند بر پایه سوختهای فسیلی یعنی دیزل، بنزین و گاز قرار داشته باشد. یا اینکه می تواند الکتریکی و بر پایه استفاده از برق باشد. در انواع دیزلی، بنزینی و گاز سوز لیفتراک، کارکرد موتور همراه با تولید مواد آلاینده و خروج گازهای مضر از اگزوز خواهد بود. البته میزان سطح مواد آلاینده در موتورهای دیزلی به مراتب بیشتر از موتورهای گاز مایع خواهد بود.

نصب کاتالیزورهای اگزوز در کاهش سطح مواد آلاینده نقش خواهد داشت. به خصوص در لیفتراکهای گازسوز نصب این تصفیه کننده ها و کاتالیزورهای اگزوز نتیجه ملموس تری در کاهش سطح گازهای خروجی از اگزوز دارد. لیفتراکهای سوخت فسیلی به مراتب سر و صدای بیشتری تولید میکنند، قدرت بیشتری دارند و به نسبت لیفتراکهای الکتریکی ارزان تر هستند. قبل از اجاره لیفتراک حتما این مورد را بررسی نمایید.

این مطلب را از دست ندهید
اجاره جرثقیل 10 تن کفی

اجاره لیفتراک

خرید و اجاره لیفتراک ؛ انتخاب بر اساس تطابق نیاز و خدمات

پس از شناخت نسبی انواع لیفتراکها و آشنایی با مزایا و معایب هر کدام از آنها می توانیم بر اساس شرایط و نیاز خود نسبت به تهیه و اجاره لیفتراک مناسب اقدام نماییم.

لیفتراک های دیزلی و بنزینی:

آلایندگی و سرو صدای بیشتری دارند. هزینه سوخت پایینی دارند. برای کار در محیط های باز مناسب هستند. موتور پر قدرت تری دارند و ظرفیت بارگیری تا چهل تن را دارا می باشند.

لیفتراک های گازسوز:

به نسبت نوع دیزل و بنزین، آلایندگی و سرو صدای کمتری دارند. شتاب و سرعت جابجایی بهتری نسبت به سایر لیفتراک ها دارند. هزینه و تعداد دفعات سوخت گیری و همچنین هزینه نگهداری در این نوع از لیفتراک ها بیش از سایر نمونه ها است. با نصب کردن کاتالیزورهای اگزوز می توانند برای کار کردن در برخی از فضاهای بسته نیز گزینه مناسبی باشند.

لیفتراکهای برقی:

نیروی پیشرانه در این نوع از لیفتراکها توسط باتری شارژ شده با جریان برق تامین می شود. به دلیل استفاده از برق و باتری آلایندگی و سر وصدایی تولید نمی کنند. قدرت کمتری نسبت به سایر نمونه ها دارند.

به نحوی که استفاده از آنها در سطوح شیب دار موجب کاهش ذخیره شارژ باتری می گردد. در مدت زمان شارژ باتری قابل استفاده نیستند مگر اینکه از قبل باتری یدکی برای آنها تهیه کرده باشید. به نسبت سایر انواع لیفتراک ها قیمت بیشتری دارند. ساختمان مکانیکی ساده تری نسبت به سایر نمونه ها دارند. در زمان اجاره لیفتراک نیاز خود را بررسی نمایید.

اجاره لیفتراک و چند نکته

در نظر داشته باشید بسته به شرایط حرفه شما و نیازی که به استفاده از لیفتراک دارید، در خرید و یا اجاره لیفتراک این مسئله را مد نظر داشته باشید. به طور مثال اگر از لیفتراک برای جابجایی بار در سردخانه ها ی محصولات غذایی استفاده میکنید، به دلیل تماس با مواد غذایی نمی توان از لیفتراک های سوخت فسیل استفاده کرد. تنها گزینه مناسب برای این کار لیفتراک های برقی هستند. یا مثلا جابجایی و بارگیری محموله های با وزن بیش از پنج تن را نمی توان از انواع برقی لیفتراک انتظار داشت.

این مطلب را از دست ندهید
آشنایی با اجزا و متعلقات جرثقیل

الحاقیات لیفتراک برای جابجایی انواع بار

جدای از شاخک های قرار گرفته در جلوی لیفتراک که وظیفه گرفتن و بالا و پایین بردن بار در امتداد دکل دستگاه را دارند، قطعات قابل نصب دیگری برای گرفتن و حمل انواع بار با شرایط خاص نیز وجود دارد. این الحاقیات در موارد لزوم برای جابجایی بارهای مخصوصی استفاده میشوند که در ادامه به شرح آن می پردازیم.

رول گیر:

شامل دو بازو با قابلیت چرخش کامل برای گرفتن و جابجا کردن اجسام استوانه ای شکل میباشد.

عدل گیر:

برای جابجایی بارهایی به شکل عدل مثل مواد بازیافتی، منسوجات، کاغذ و پنبه استفاده میشود.

ساید شیفت:

برای صرفه جویی در زمان، قابلیت گرفتن و تخلیه بار به صورت عرضی را ممکن می سازد.

بلوک گیر:

به منظور جابجایی بلوکهای سیمانی در کنار محصول قفل شده و با فشار آن را نگه می دارد.

فورک پوزیشنر:

قابلیت تغییر در فاصله بین شاخکها را دارند. این امکان با تنظیم شاخکها بصورت هیدرولیکی برای حمل جعبه ها و پالتها در ابعاد مختلف استفاده میشود.

کارتن کلمپ:

به وسیله دو بازوی آلومینیومی برای حمل بارهای سست و بدون جعبه و پالت استفاده میشود.

این الحاقیات دامنه کاربرد لیفتراکها را در انواع جابجایی ها افزایش میدهند. به علاوه توانایی قرار گرفتن شاخکها در ارتفاعی بالاتر از خود لیفتراک در امتداد دکل، بارگیری کامیون را نیز برای لیفتراک میسر میسازد. مجموع این عوامل اجاره لیفتراک را به عنوان گزینه مطلوبی برای مشتریان تبدیل میکند.