ارائه خدمات جرثقیل

خدمات جرثقیل : با گسترش ساخت و سازهای شهری در سطح کلان شهرها مانند شهر تهران که عموما نیز شامل سازه های بلند هستند،  نیاز به حضور ماشین آلات سنگین و ویژه برای پیشبرد این پروژه ها اجتناب ناپذیر است.

یکی از انواع این ماشین آلات جرثقیل ها هستند. با افزایش تقاضا برای استفاده از جرثقیل ها در پروژه های درون شهری در کنار سایر پروژه های عمرانی شرکتهای ارائه دهنده خدمات جرثقیل نیز فعالیت خود را در زمینه اجاره و تامین ماشین آلات برای مشتریان در سطح گسترده تری ادامه می دهند.

امروزه ارائه خدمات جرثقیل  توسط انواع مختلف جرثقیل ها دامنه وسیعی را شامل می شود که بسته به نوع و اندازه ظرفیت جرثقیل، انتخاب ماشین مناسب توسط کارشناس صورت می گیرد. به طور کل عمده کاربردهای جرثقیل در پروژه های مختلف شامل این موارد می باشد.

بتن ریزی به خصوص در سازه های بلند ، تخلیه و بارگیری مصالح و لوازم ، کمک به اجرای اسکلت بتنی ، برپا نمودن اسکلت فلزی

در زمینه ارائه خدمات جرثقیل بسته به نوع و شکل اجرای هر پروژه، برای انجام کار به گونه مشخصی از انواع جرثقیل نیاز خواهد بود. برای مثال در بتن ریزی سازه های مرتفع معمولا از جرثقیلهای برجی یا تاور کرین ها استفاده میشود. یا مثلا برای جابجایی و حمل اجسام سنگین از روی زمین بیشتر از موبایل کرین ها یا جرثقیل های ماشینی و متحرک استفاده می شود. در کل حدود 75 درصد از پروژه ها توسط جرثقیلهای صنعتی متداول انجام میشود و برای انجام حدود 25 درصد از پروژه ها از جرثقیل های خاص آن پروژه استفاده می کنند.

اهمیت انتخاب اپراتور مناسب در خدمات جرثقیل

همانگونه که برای راندن و استفاده از جرثقیل به گواهینامه ویژه این وسیله نیاز است باید بدانیم تمامی مراحل   بارگیری و جابجایی توسط جرثقیل امری تخصصی بوده و نیازمند لحاظ نمودن نکات فراوان و انجام محاسبات دقیق است. عدم تسلط کافی اپراتور مربوطه در انجام پروژه که میتواند ناشی از ضعف در تخصص و نداشتن تجربه کافی باشد موجب شکست پروژه و تحمیل هزینه و خسارت به کارفرما خواهد شد. پس به موضوع انتخاب شرکت ارائه خدمات جرثقیل برای اجرای پروژه خود نگاه جدی و دقیقی داشته باشید تا ضمن اجرای صحیح کار در وقت و هزینه خود نیز صرفه جویی کنید.

نکات حائز اهمیت برای ارائه خدمات جرثقیل

پیش از شروع به کار با شرکت ارائه دهنده خدمات جرثقیل که انتخاب نموده اید تماس بگیرید. اندازه بار، ارتفاع جابجایی و قرار گیری محل پروژه از نکاتی است که در انتخاب جرثقیل با ظرفیت مناسب برای انجام گرفتن صحیح پروژه باید محاسبه و لحاظ گردد. برخی از کنترلها و اقدامات توسط سفارش دهنده بایستی صورت پذیرد و بخشی از بازبینی ها و اقدامات بر عهده واحد ارائه دهنده خدمات جرثقیل می باشد. در هر حال بخشی از نکات ضروری در مورد انجام پروژه های عملیاتی با استفاده از جرثقیل را مولفه های زیر تشکیل می دهند.

کنترل بسته بندی بار: اگر خدماتی که جرثقیل قرار است برای شما انجام دهد مربوط به جابجایی بار می باشد، پیش از شروع بسته بندی بار به دقت کنترل شود. بسته بندی باید محکم و مطمئن باشد تا بار در حین جابجایی از زنجیر در نرود. اگر محموله مورد نظر حاوی مواد قابل اشتعال یا مواد منفجره است، پیش از شروع اپراتور مربوطه را در جریان موضوع قرار دهید.

انتخاب طناب مناسب برای اتصال به قلاب: طنابهای سیمی به دلیل مقرون به صرفه بودن، انعطاف پذیری و مقاومت بالا در برابر خوردگی بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند. برای جابجایی مواد داغ استفاده از طناب زنجیری گزینه مناسبی است. برای جابجا نمودن بارهایی که در شرایط چرب یا قلیایی قرار دارند یا امکان تماس مواد شیمیایی در محل اتصال وجود دارد از طنابهای نایلونی استفاده می کنند. از طنابهای ساخته شده از الیاف مصنوعی برای انتقال مواد اسیدی استفاده میشود. همچنین برای مواقعی که نیاز به استفاده از حداکثر کشش داریم از طنابهای پلی استر استفاده می کنیم. طنابهای فیبری و مصنوعی به دلیل قابلیت چسبیدن به بار، نرم بودن و عدم وارد آوردن آسیب به سطح بار برای بالا بردن محموله های سبک گزینه مناسبی هستند.

انتخاب خدمات جرثقیل با ظرفیت متناسب با محموله مربوطه: در سنجش شرایط محموله برای انتخاب جرثقیل مناسب فاکتورهای مهم و حیاتی وجود دارند که عدم دقت کافی در مورد هریک از آنها میتواند خطر آفرین باشد. ظرفیت قرقره ها در توان بالا بردن بار باید سنجیده شود. در جابجایی هایی که شعاع کاری جرثقیل بزرگ است، ظرفیت نهایی جرثقیل بر اساس تعادل آن سنجیده می شود تا احتمال واژگونی جرثقیل وجود نداشته باشد. در جابجایی هایی که شعاع کاری جرثقیل کوچک است، ظرفیت نهایی جرثقیل بر اساس استحکام بوم و سایر اجزاء مرتبط با آن سنجیده می شود تا احتمال شکست جرثقیل وجود نداشته باشد.

در نظر گرفتن سایر عوامل فیزیکی: در نظر گرفتن نیروی اینرسی و گریز از مرکزی که در نتیجه سوئینگ و بالا بردن بوم ایجاد میشود عامل مهمی در حفظ تعادل جرثقیل است. شرایط تعادلی سطح زیر جک و نیروی باد از دیگر این فاکتورها هستند.

جمع بندی

در یک جمع بندی میتوان گفت به دلیل اهمیت نقش مهندسان متخصص و کارشناسان مجرب در حیطه خدمات جرثقیل، انتخاب یک شرکت خدمات رسان معتبر در زمینه ماشین آلات سنگین از ارزش بالایی برخوردار است.