قیمت اجاره انواع جرثقیل

عوامل موثر در تعیین قیمت اجاره انواع جرثقیل

اینکه قیمت اجاره انواع جرثقیل بر چه اساسی تعیین می شود و دلیل تفاوت در نرخ اجاره جرثقیل علی رغم یکسان بودن نوع جرثقیل در دو شرکت خدمات جرثقیل از چه بابتی است و اینکه چه ملاک هایی باعث ایجاد این تفاوت ها می شوند موضوع بحثی است که سعی نموده ایم در این نوبت به آن بپردازیم.

نرخ پایه مصوب بابت اجاره انواع جرثقیل توسط اتحادیه جرثقیل داران که با نام اتحادیه آهنگران و صنعتگران خودرو در اتاق اصناف به ثبت رسیده است تعیین و هر ساله به دفاتر و شرکت های فعال در زمینه خدمات جرثقیل ابلاغ می شود.

تعیین قیمت

در تعیین قیمت پایه صرفا نرخ اجاره ساعتی و روزانه بر اساس ظرفیت و تناژ جرثقیل مشخص می گردد و بر اساس تغییر در آیتم هایی که در پروژه وجود دارد می تواند متغیر باشد. مثلا نرخ اجاره یک جرثقیل 60 تنی برای کار در یک شهرک صنعتی با نرخ اجاره همان جرثقیل برای کار در دامنه و ارتفاعات متفاوت خواهد بود.

در موضوع ارائه خدمات و برآورد هزینه بابت آن، دو ویژگی ذاتی خدمات یعنی کمیت و کیفیت خدمات ارائه شده عامل تعیین کننده قیمت خدمات خواهند بود. بر همین اساس و با توجه به اینکه فعالیت شرکت های خدمات جرثقیل نیز از گروه خدمات فنی و تخصصی می باشد میتوان نقش کمیت و کیفیت خدمات انجام شده و تاثیر آن بر قیمت اجاره انواع جرثقیل را بررسی نمود.

بررسی تعیین قیمت

از منظر کمیتی و اندازه ای موضوع روشن تر به نظر می رسد و مدت زمان اجرای عملیات و نوع تجهیزات به خدمت گرفته شده بر اساس نرخ های تعیین شده قابل محاسبه خواهد بود.

به این معنی که برای انجام برپایی یک اسکلت فلزی ساختمانی یک جرثقیل بیست تنی به مدت شش ساعت به شما خدمات رسانی نموده است، پس محاسبه هزینه اجاره بر اساس ظرفیت و زمان کار جرثقیل ملاک توافق خواهد بود.البته ناگفته نماند که شرایط خاص هر پروژه در تعیین کمیت های مربوطه نیز نقش خواهد داشت.

برای نمونه در مثالی که پیشتر ذکر کردیم مدت زمان شش ساعت برای برپایی اسکلت ساختمانی عنوان شده زمان لازم بود، ولی اگر ساختمان مربوطه بین دو سازه مرتفع دیگر قرار داشت و امکان دسترسی و انجام عملیات تنها از طریق اضافه نمودن جیم و فلاپ به دکل جرثقیل میسر بود، مدت زمان اجرای پروژه به دلیل صرف زمان برای نصب تجهیزات ذکر شده تا چند ساعت اضافه می شد و طبیعتا نرخ اجاره تغییر می نمود.

بررسی موضوع از منظر کیفیت خدماتی که شرکت های اجاره دهنده جرثقیل از ابتدا تا انتهای یک پروژه ارائه می کنند از چند جهت قابل بررسی است. برای درک بهتر این مسئله چگونگی ارائه خدمات را در دو شرکت فرضی خدمات جرثقیل مقایسه می کنیم تا هم منصفانه بودن تفاوت قیمت اجاره انواع جرثقیل برای شما روشن تر گردد و هم صرف ارزان تر بودن نرخ های یک دفتر یا شرکت خاص به اشتباه تنها ملاک انتخاب برای شما قرار نگیرد.

قیمت اجاره انواع جرثقیل

تاثیر خدمات در تعیین قیمت

فرض کنید اپراتور و رانندگان جرثقیل در یک شرکت خدمات اجاره جرثقیل پس از پایان هر پروژه بنا به مقررات و نظارت های لازم موظفند قطعات لازم را روغن کاری و گریس کاری نموده و کارکرد پمپ های هیدرولیکی، باد لاستیک ها، سلامت تسمه ها، وضعیت قلاب و وینچ و همچنین وضعیت پروژکتور و چراغ ها و علائم هشدار دهنده را به طور دقیق بررسی و چک کنند تا آمادگی جرثقیل برای حضور در پروژه بعدی تایید شود.

این در حالی است که رانندگان جرثقیل در شرکت خدماتی دیگر پس از پایان ماموریت، جرثقیل را تا آغاز ماموریت بعدی در پارکینگ خوابانده و به همان شکل رها می کنند. به نظر شما یکسان بودن قیمت اجاره انواع جرثقیل در این دو شرکت منطقی خواهد بود؟

بار دیگر تصور نمایید در یک شرکت خدمات جرثقیل پس از عقد قرارداد برای اجرای عملیات، یک روز پیش از شروع عملیات کارشناسی به محل اعزام شده و شرایط کابل ها و دکل های برق، میزان تردد و ترافیک منظقه، گود برداری های احتمالی اطراف محل استقرار جرثقیل و قدرت مانور جرثقیل را بررسی نموده.

در روز اجرای کار ریگرها و راننده جرثقیل پیش از شروع به کار بسته بندی و سیم های بکسل و طناب ها را پیش از اتصال به قلاب چک کرده و با داشتن لباس و کلاه ایمنی و نصب علائم هشدار دهنده و نرده های محافظ در اطراف محل عملیات همه چیز را تا پایان ماموریت کاری تحت نظر و کنترل خود دارند ولی پرسنل شرکت خدماتی دوم بدون رعایت هیچ کدام از این نکات و با یک بررسی سطحی و غیر کارشناسانه اقدام به اجرای عملیات می نمایند. به نظر شما در این مورد هم در تعیین قیمت اجاره انواع جرثقیل باید یکسان عمل نمود؟

در نتیجه

باید قبول کنیم که پرداخت پول بیشتر در ازای دریافت خدمات مطمئن و ایمن در طول اجرای یک پروژه حساس مثل جابجایی اجسام سنگین با جرثقیل انتخاب اشتباهی نخواهد بود. هزینه بیشتری که قرار است بابت خدمات با کیفیت تر پرداخت نمایید قابل محاسبه است ولی هزینه خسارت احتمالی وارد آمده در پی یک بی دقتی و ساده انگاری قابل محاسبه نخواهد بود.

جرثقیل کفی 3 تن